Jumaat, 7 Disember 2012

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6


Tarikh                          :           30 Oktober 2012
Hari                             :           Selasa
Masa                           :           8.40 – 9.10 pagi
Bilangan murid            :           21 orang
Mata pelajaran            :           Bahasa Melayu Tahun 6
Tema                           :           Sekolahku
Tajuk                           :           Gotong-royong Kebersihan Sekolah.
Objektif                       :           Pada akhir pengajaran, murid dapat :
i.              Menyatakan sekurang-kurangnya lima aktiviti yang terdapat dalam gambar.
ii.             Membina lima ayat yang lengkap berpandukan gambar.
Pengetahuan sedia ada          :           Murid lazim dengan rutin harian membersihkan kelas                                         
    mengikut jadual tugasan.

Bahan bantu mengajar           :           Komputer, LCD, kertas sampah, lembaran kerja.
Nilai                                         :           Kebersihan, kerjasama, kekemasan.
Kemahiran                              :
Mendengar dan Bertutur
1.2 Aras 2 (ii)   Memberikan penjelasan terhadap jawapan yang diberikan.
Membaca
5.1 Aras 1 (ii)  Memahami perkataan, rangkai kata dan ayat yang dibaca.
Menulis
8.1 Aras 1 (i)   Menulis pelbagai jenis ayat.   

Langkah / Masa

Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
 Pembelajaran

Bahan Bantu Mengajar
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(3 minit)

1. Tajuk pelajaran Kebersihan Sekolah.

2. Penerapan nilai :

Kebersihan, kemas

3.Suasana yang selesa penting ketika belajar (pemahaman konsep).

Guru mengutip sampah di dalam kelas lalu dibuang ke dalam bakul
sampah.

Guru meminta murid mengutip sampah di atas lantai dan dibuang ke dalam bakul sampah.

Guru mengaitkan tindakan murid dan kebersihan kelas dengan isi pelajaran.








Murid membuang sampah ke dalam bakul sampah.

Kertas sampah.

Langkah 1
(5 minit)

Gambar aktiviti gotong-royong membersih dan mengindahkan kawasan sekolah.

Isi pelajaran  mirip soalan BM Penulisan UPSR iaitu Bahagian A (10 markah)

Guru menayangkan slide power point.

Guru menanyakan soalan.

1. Gambar berkaitan dengan apa?

2. Berapakah markah yang diperuntukkan bagi Bahagian A Penulisan?

Murid diminta membuat tandaan pada gambar.


Guru meminta murid menulis aktivit-aktiviti yang terdapat dalam gambar.





Murid menjawab spontan.











Murid membulatkan
aktiviti-aktiviti yang terdapat dalam gambar pada skrin.

Murid menulis kata kerja berpandukan gambar yang dibulatkan.

Murid menyebut tujuh aktiviti bagi gambar yang  dibulatkan.


Komputer, LCD

Langkah 2
(14 minit)

1. Kata kerja (aktiviti)
1.1  Menyapu
1.2  Membersihkan
1.3  Mencampak, 
   mencampak, menabur,   
   memberi.
1.4  Mengangkat.
1.5  Mengecat.
1.6  Mencuci, mengelap.
1.7  Mencabut.


2.  Tanda bacaan.
2.1 Noktah.
2.2 Huruf  sepatutnya kecil di tengah ayat.

3. Kata hubung
3.1 ‘dan’

Guru meminta murid membina ayat.






Guru meminta murid membacakan hasil


perbincangan
kumpulan.

Guru membimbing murid dan membetulkan kesalahan tatabahasa yang
terdapat dalam ayat


Aktiviti kumpulan :
Setiap kumpulan membina ayat.

Wakil kumpulan akan menulis satu ayat tentang aktiviti di papan putih.

Murid membacakan ayat.






Murid menyatakan kesalahan tatabahasa yang terdapat dalam ayat.




Komputer, LCD


Papan putih




Langkah 3
(5 minit)

Membina lima ayat gramatis.
Contoh :

1. Husna menyapu daun-daun kering yang bertaburan di tepi kolam agar halaman kelas kelihatan bersih.

2. Kelihatan dua orang murid sedang mengangkat tong sampah untuk dibuang ke tempat pembuangan sampah.

3. Khadijah sedang mengelap cermin kelas yang berhabuk dengan menggunakan sehelai kain bersih.


4.Ihsan pula sedang membersihkan longkang supaya air boleh mengalir dengan lancar.

5. Iman pula sedang mengecat dinding kelas agar dinding
kelas kelihatan cantik dan ceria.


Guru mengedarkan lembaran kerja.

Guru meminta murid membina lima ayat gramatis di dalam lembaran kerja.





Murid menulis lima  ayat di dalam lembaran kerja.

Lembaran kerja.

Penutup
(3 minit)

Penerapan nilai murni murni :

Kerjasama, kekemasan  dan semangat berpasukan.

Guru meminta murid berdiri di hadapan dan belakang kelas untuk melihat susun atur kerusi
dan meja.

Guru menunjukkan tentang susunan meja yang tidak teratur dan teknik menyusun dengan betul.

Guru meminta murid menyusun meja supaya kelihatan teratur.


Guru menerangkan tentang kepentingan membersihkan kelas dan mematuhi jadual tugasan.


Murid  bergerak ke hadapan dan ke belakang kelas untuk melihat susun atur kerusi dan meja.










Murid  menyusun atur meja.




Kerusi dan meja kelas.

Refleksi :

2 ulasan:

  1. Tahniah. Satu paparan blog yang menarik.Halalkan untuk saya berkongsi ilmu. Teruskan usaha semoga ilmu yang dipaparkan diberkati didunia dan akhirat.

    BalasPadam